Světový den ústního zdraví nabídne zábavné akce pro děti i přednášky pro dospělé

17. 3. 2022

Zdravá ústa nám umožňují mluvit, smát se, ochutnávat, rozkousat a spolknout sousta. Také vyjádřit emoce a sociální kontakt. To vše bez bolesti, nepohodlí a rozpaků. Zdraví dutiny ústní nám pomáhá udržet celkové zdraví. Většině onemocnění dutiny ústní se přitom dá velmi dobře předcházet. Na enormní význam prevence se stomatologové snaží upozornit Světovým dnem ústního zdraví, který pořádá Světová stomatologická federace (FDI) každoročně 20. března. Osvětové akce pořádá také Česká stomatologická komora ve spolupráci s partnery a v Olomouci se jejich pořádání opět ujalo místní Sdružení studentů stomatologie společně s Klinikou zubního lékařství FN Olomouc a LF Univerzity Palackého.

„Zubní kaz je světově nejčastější onemocnění. Je způsobeno nedostatečným čištěním zubů a přítomností dalších rizikových faktorů, například stravou bohatou na cukry. Chronické záněty v dutině ústní mohou být příčinou cukrovky, chorob srdce, plic i některých onkologických nemocí. Stejně jako u ostatních nemocí i u onemocnění dutiny ústní je důležitá prevence, časná detekce a ošetření, aby se zabránilo negativním dopadům na zbytek těla,“ upozorňuje přednostka Kliniky zubního lékařství MDDr. Iva Voborná, Ph.D.

Bohatý program olomouckých akcí startuje v neděli 20. března v Pevnosti poznání. V rámci festivalu Týden mozku se zde od 11 hodin uskuteční tři přednášky odborníků z Kliniky zubního lékařství, zaměřené na správnou dentální hygienu. Pravidla péče o ústní zdraví je třeba šířit v první řadě mezi nejmladší generací. Studenti stomatologie proto v pondělí 21. března a ve středu 23. března vyrazí do základních a mateřských škol v Olomouckém kraji, kde budou zábavnou formou dětem vysvětlovat zásady správné ústní hygieny.

Dětem je určena také preventivně edukativní akce v Pevnosti poznání, která proběhne v úterý 22. března od 8 do 13 hodin v režii Zubní víly – projektu, kterým Klinika zubního lékařství od roku 2019 šíří atraktivní a zábavnou formou informace o pravidlech zubní hygieny a prevenci zubního kazu. „Obdobně jako u nás na klinice i v Pevnosti poznání využijeme k navázání kontaktu s dětmi vílí dvířka. Několik jich rozmístíme v expozici a u každých bude pro děti připravený úkol spojený s péčí o zoubky. Za splněný úkol děti dostanou odměnu – bílé fazolky, z nichž si na závěr vytvoří obrázek. Vyrobit si mohou také masku v podobě zoubku. Celou akcí bude malé účastníky provádět Zubní víla ve zbrusu novém kostýmu,“ popisuje iniciátorka projektu Zubní víly MUDr. Míšová Eva, Ph.D. MBA s tím, že z Pevnosti poznání si děti mohou díky přítomnosti zástupců firem produkujících pomůcky dentální hygieny odnést i vzorky pomůcek dentální hygieny.

V pátek 25. března proběhne online konference stomatologů, dentálních hygienistek a zubních sester Úsměv 022. „Její program tvoří zejména prezentace postgraduálních studentů a mladých lékařů, hlavními tématy jsou současné trendy v endodoncii a prevence neúspěchů při protetické rehabilitaci chrupu. Vystoupí také studenti, kteří krátce představí Světový den ústního zdraví a činnost Sdružení studentů stomatologie ČR,“ doplňuje Iva Voborná.

Na závěr olomouckého programu akcí při příležitosti Světového dne ústního zdraví připravují stomatologové webinář pro děti ze školek a prvního stupně základních škol o tom, jak probíhá ošetření u zubaře a že se jej děti nemusí bát. Ten proběhne 31. března.

Světový den ústního zdraví se slaví každý rok 20. března. Svátek je organizován Světovou dentální federací (FDI) a národními dentálními asociacemi ve spolupráci s globálními partnery. U nás je podporován Českou stomatologickou komorou ve spolupráci s Asociací dentálních hygienistek, Sdružením studentů stomatologie, výukovými programy a významnými partnery, kteří se angažují v osvětě ústního zdraví.

Podrobné informace | odkazy

Světový den ústního zdraví v Olomouci | Program akcí

• PŘEDNÁŠKY | neděle 20. 3. 2022 | Pevnost poznání | 11.00 – 12.30
  • 00 - Zlozvyky našeho mozku, přednášející: MDDr. Lenka Dostálová, Ph.D.
  • 15 - Kaz raného dětství – zlozvyky/zvyky rodičů, přednášející: MDDr. Adam Kovalčík
  • 45 - Jak si v mozku nastavit správné zvyky, přednášející: Ing. Bc. Božena Piterková, DiS

• PREVENCE V ZŠ A MŠ | pondělí 21. 3. 2022, středa 23. 3. 2022
  • Studenti stomatologie navštíví s edukačními programy základní a mateřské školy v Olomouckém kraji.

• ZUBNÍ VÍLA V PEVNOSTI POZNÁNÍ | Úterý 22. 3. | Pevnost poznání | 8.00 – 13.00
  • preventivně edukativní akce pro děti
  • zábavné úkoly u vílích dvířek rozmístěných v expozici
  • krestivní koutek
  • prezentace pomůcek dentální hygieny

• ÚSMĚV 022 | Pátek 25. 3. 2022
  • Online konference stomatologů, dentálních hygienistek a zubních sester.